İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi (İRİA) yerli startapların beynəlxalq bazarlara çıxışını dəstəkləmək məqsədilə GOAL (Global Overseas Acceleration & Learning) proqramına müraciətlərin qəbuluna başladığını açıqlayıb.
Valyuta.Az xəbər verir ki, proqram dünyanın aparıcı innovasiya platformalarından biri olan “Plug and Play” ilə strateji tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir. Təşəbbüs yerli startapların qlobal ekosistemə inteqrasiyasını sürətləndirməyi hədəfləyir.
Bildirilib ki, proqram çərçivəsində seçilmiş startaplar üçün bir sıra imkanlar yaradılacaq. Bunlara ABŞ-ın Silikon Vadisində praktiki təcrübə əldə etmək, beynəlxalq vençur kapital fondları, korporativ şirkətlər və sənaye ekspertləri ilə birbaşa əlaqələr qurmaq, həmçinin dünya səviyyəli mütəxəssislər tərəfindən mentorluq və təlimlərdə iştirak daxildir.
Məlumata əsasən, ilkin mərhələdə proqram üzrə cəmi 6 startapın seçilməsi planlaşdırılır. Seçilən komandalar innovasiya mühitində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirməklə yanaşı, layihələrini qlobal bazarlara çıxarmaq imkanı əldə edəcəklər.
Agentlik startap nümayəndələrini proqramda iştirak etmək üçün müraciət etməyə çağırıb. Qeyd olunub ki, bu təşəbbüs yerli innovasiya ekosisteminin beynəlxalq səviyyədə rəqabət qabiliyyətinin artırılmasına xidmət edir.
Proqramla bağlı ətraflı məlumat və müraciət üçün “Plug and Play” platformasının rəsmi internet səhifəsinə daxil olmaq mümkündür.

Агентство инноваций и цифрового развития (ИРЦР) объявило о начале приема заявок на участие в программе GOAL (Global Overseas Acceleration & Learning), направленной на поддержку выхода местных стартапов на международные рынки.
Как сообщает Valyuta.az, программа реализуется в рамках стратегического партнерства с одной из ведущих мировых инновационных платформ — Plug and Play. Инициатива нацелена на ускорение интеграции отечественных стартапов в глобальную экосистему.
Отмечается, что в рамках программы для отобранных стартапов будет создан ряд возможностей. В их числе — получение практического опыта в Кремниевой долине США, установление прямых контактов с международными венчурными фондами, корпоративными компаниями и отраслевыми экспертами, а также участие в менторских и обучающих программах под руководством специалистов мирового уровня.
Согласно информации, на первоначальном этапе планируется отобрать всего 6 стартапов. Выбранные команды смогут не только развить свои знания и навыки в инновационной среде, но и получить возможность вывести свои проекты на глобальные рынки.
Агентство призвало представителей стартапов подавать заявки для участия в программе. Подчеркивается, что данная инициатива направлена на повышение конкурентоспособности местной инновационной экосистемы на международном уровне.
Более подробную информацию о программе и подаче заявки можно получить на официальном сайте платформы Plug and Play.