Sumqayıt şəhəri və ətrafında yaşayış binalarının inşası ilə məşğul olan "Sumqayıt-Hüquq" Mənzil Tikinti Kooperativinin (MTK) külli miqdarda vergi borcu yaranıb.
Valyuta.Az-ın məlumatına görə, nizamnamə kapitalı 3000 manat olan "Sumqayıt-Hüquq" MTK-nın dövlət büdcəsinə 481.587,97 manat məbləğində vergi borcu var.
Borc ödənilmədiyi üçün İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin 2 saylı Ərazi Vergilər Baş İdarəsi tərəfindən "Sumqayıt-Hüquq" MTK barəsində məhkəməyə müraciət edilib. İdarə tərəfindən MTK rəhbəri, 1961-ci il təvəllüdlü Mustafayev Yamil İsa oğlunun ölkədən getmək hüququnun müvəqqəti məhdudlaşdırılması barədə qətnamə qəbul edilməsi xahiş olunub və məhkəmənin qərarı ilə iddia təmin edilib.
Qeyd edək ki, 22.02.2017-ci ildə dövlət qeydiyyatına alınan "Sumqayıt-Hüquq" Mənzil Tikinti Kooperativinin ilk rəhbəri Mövsümov Nazim Rasim oğlu olub.

У жилищно-строительного кооператива «Sumqayıt-Hüquq» (МТК), осуществляющего строительство жилых домов в городе Сумгайыт и его окрестностях, образовалась крупная налоговая задолженность.
По данным Valyuta.az, уставный капитал «Sumqayıt-Hüquq» МТК составляет 3000 манатов, при этом задолженность перед государственным бюджетом достигает 481 587,97 маната.
В связи с неуплатой долга №2 Территориальное главное управление по налогам при Государственной налоговой службе при Министерстве экономики обратилось в суд с иском в отношении кооператива. Управление ходатайствовало о вынесении решения о временном ограничении права на выезд из страны руководителя МТК — Мустафаева Ямиля Иса оглы, 1961 года рождения. Решением суда иск был удовлетворён.
Отметим, что жилищно-строительный кооператив «Sumqayıt-Hüquq», зарегистрированный 22 февраля 2017 года, первоначально возглавлял Мовсумов Назим Расим оглы.