Süni intellekt və rəqəmsallaşma işə qəbul prosesini necə dəyişdirəcək?
Son illərdə süni intellekt texnologiyalarının işə qəbul və kadrların qiymətləndirilməsi prosesinə daxil olması geniş müzakirə olunur. Süni intellekt və rəqəmsallaşma HR sahəsində işə qəbul prosesini necə dəyişdirəcək?
Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, insan resursları üzrə ekspert Sevda Quliyeva AZƏRTAC-a açıqlamasında bildirib ki, son illərdə bu texnologiyalar HR sahəsində çox sürətlə yayılmağa başlayıb.
Onun sözlərinə görə, süni intellekt işə qəbul prosesində müəyyən mərhələləri asanlaşdıra bilər. Məsələn, CV-lərin təhlili, namizədlərin uyğunluq səviyyəsinə görə sıralanması və ilkin mərhələdə cavablandırma kimi proseslərdə süni intellekt mühüm dəstək rolunu oynaya bilər.
“Süni intellekt hər zaman bütün məqamları tam şəkildə dərk edə bilmir. Xüsusilə namizədin şirkətin dəyərlərinə uyğunluğu, onun potensialı və insan faktoruna bağlı digər nüanslar bəzən texnologiya tərəfindən düzgün qiymətləndirilməyə bilər. Bu isə nəticə etibarilə bəzi potensial namizədlərin nəzərdən qaçırılmasına səbəb ola bilər. Məhz buna görə də seçim mərhələsində HR mütəxəssislərinin rolu əvəzolunmaz olaraq qalır. HR mütəxəssisləri süni intellekti tam əvəzləyici vasitə kimi deyil, dəstək mexanizmi kimi istifadə etməli və namizədləri daha yaxından tanımağa çalışmalıdırlar. Çünki şirkətlər üçün ən vacib məqam təşkilata dəyər qatacaq düzgün insan kapitalının seçilməsidir. Müasir HR yanaşmaları yalnız texnologiyadan istifadə ilə məhdudlaşmır. Bu sahədə beynəlxalq təcrübənin tətbiqi, tövsiyə mexanizmləri və peşəkar şəbəkələr vasitəsilə potensial namizədlərin müəyyən edilməsi də mühüm rol oynayır. Bu yanaşma sayəsində hazırda müxtəlif qurumlarda çalışan peşəkar mütəxəssislər konfidensial şəkildə alternativ vakansiyalar haqqında məlumat əldə edə bilirlər”, - deyə Sevda Quliyeva vurğulayıb.
Onun sözlərinə görə, bəzən dövlət və özəl qurumlar müəyyən strateji vakansiyalar üzrə müraciət edirlər və bu zaman uyğun namizədlərin axtarışı aparılır: “Bu proses tam konfidensial şəkildə həyata keçirilir və peşəkar, ədalətli, beynəlxalq HR prinsiplərinə əsaslanır. Bu yanaşma həm şirkətlər üçün daha uyğun namizədlərin tapılmasına kömək edir, həm də əmək bazarında yeni imkanların yaranmasına şərait yaradır. Mövcud iş yerlərində çalışan mütəxəssislər prosesin məxfiliyinə əmin olduqları üçün belə imkanlardan rahat şəkildə yararlana bilirlər”.

В последние годы активно обсуждается внедрение технологий искусственного интеллекта в процессы подбора и оценки персонала. Как именно искусственный интеллект и цифровизация повлияют на сферу HR?
Как сообщает Valyuta.az, эксперт по человеческим ресурсам Севда Гулиева в комментарии для АЗЕРТАДЖ отметила, что в последние годы данные технологии стремительно распространяются в HR-сфере.
По ее словам, искусственный интеллект способен упростить отдельные этапы подбора персонала. В частности, он может эффективно использоваться для анализа резюме, ранжирования кандидатов по степени соответствия требованиям и первичной коммуникации на начальных этапах отбора.
«Искусственный интеллект не всегда способен полноценно учитывать все нюансы. Особенно это касается соответствия кандидата корпоративным ценностям, его потенциала и других факторов, связанных с человеческим аспектом. В результате некоторые перспективные кандидаты могут быть упущены. Именно поэтому роль HR-специалистов на этапе отбора остается незаменимой. Они должны использовать искусственный интеллект не как замену, а как вспомогательный инструмент, стремясь лучше понять кандидатов. Для компаний ключевым является выбор правильного человеческого капитала, который будет создавать ценность для организации. Современные HR-подходы не ограничиваются только использованием технологий. Важную роль также играют внедрение международного опыта, рекомендательные механизмы и профессиональные сети, позволяющие выявлять потенциальных кандидатов. Благодаря этому специалисты, уже работающие в различных организациях, могут конфиденциально получать информацию об альтернативных вакансиях», — подчеркнула Севда Гулиева.
По ее словам, как государственные, так и частные структуры нередко обращаются с запросами по стратегическим вакансиям, в рамках которых проводится поиск подходящих кандидатов.
«Этот процесс осуществляется полностью конфиденциально и основывается на профессиональных, справедливых и международных принципах HR. Такой подход помогает компаниям находить наиболее подходящих кандидатов и одновременно способствует появлению новых возможностей на рынке труда. Специалисты, уже имеющие работу, могут уверенно пользоваться такими возможностями, будучи уверенными в сохранении конфиденциальности», — добавила эксперт.