Tullantı materiallarından istifadə edərək yaradılan moda brendi - SƏHƏR OXUSU
Təbii resursların həddindən artıq istifadəsi və sənaye tullantılarının artması son illərdə qlobal miqyasda ciddi problemlərdən birinə çevrilib. Bəzi şirkətlər, brendlər yanlız sərvət qazanmaq yox, bu kimi problemlərin həllinə də çalışır.
Valyuta.az xəbər verir ki, məhz bu problemlərin fonunda yaranan "ECOALF" brendi tullantılara fərqli yanaşma gətirərək onları dəyərə çevirən biznes modeli qurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, İspaniyada 2009-cu ildə təsis edilən "ECOALF"ın əsas məqsədi bazarda mövcud ən keyfiyyətli məhsullarla eyni səviyyədə, lakin tam təkrar materiallardan hazırlanan geyimlər istehsal etmək olub. Şirkət bununla sübut etməyə çalışır ki, müasir tələbatları qarşılamaq üçün təbii resurslardan həddindən artıq istifadə etmək mütləq deyil və alternativ yollar mövcuddur.
Şirkətin biznesinin təxminən yarısı İspaniyadan kənarda formalaşır və əsas bazarları Avropa ilə ABŞ-dır. Brend həm onlayn satış kanalları, həm də müxtəlif ölkələrdə yerləşən mağazalar vasitəsilə fəaliyyətini genişləndirib.
"ECOALF"ın fərqləndirici xüsusiyyətlərindən biri də innovasiya və araşdırmaya verdiyi önəmdir. Şirkət plastik butulkalar, balıq torları, köhnə şinlər, qəhvə qalıqları və tekstil tullantıları kimi materiallardan istifadə edərək 300-dən çox yeni parça növü hazırlayıb. Bu materiallar daha sonra geyim, ayaqqabı və müxtəlif aksesuarlara çevrilir.
Brendin fəaliyyəti yalnız bizneslə məhdudlaşmır, eyni zamanda ətraf mühitə təsiri ilə də diqqət çəkir. Təkcə 2019-cu ilin qış kolleksiyası çərçivəsində 200 milyondan çox plastik butulka təkrar emal edilib və 38 milyon litrdən artıq suya qənaət olunub.
"ECOALF" 2015-ci ildə başladığı “Upcycling the Oceans” layihəsi ilə isə okeanların təmizlənməsinə töhfə verir. Layihə çərçivəsində minlərlə balıqçı prosesə cəlb olunub, onlarla limanda fəaliyyət genişləndirilib və yüzlərlə ton tullantı dənizdən çıxarılıb. Toplanan bu materiallar yenidən emal olunaraq yüksək keyfiyyətli məhsullara çevrilir.
Şirkətin “There is no Planet B” - yəni “Başqa planet yoxdur” şüarı isə artıq qlobal çağırışa çevrilərək minlərlə insanı ətraf mühitin qorunmasına dəstək verməyə təşviq edir.

Как «ECOALF» превращает отходы в стиль: экологичная мода нового поколения - УТРЕННЕЕ ЧТЕНИЕ
Чрезмерное использование природных ресурсов и увеличение промышленных отходов в последние годы стали одной из серьезных глобальных проблем. Некоторые компании и бренды стремятся не только к получению прибыли, но и к решению подобных вопросов.
Как сообщает Valyuta.az, бренд «ECOALF», возникший на фоне этих проблем, предложил новый подход к отходам, создав бизнес-модель, превращающую их в ценность.
Valyuta.az отмечает, что основанный в Испании в 2009 году «ECOALF» ставит своей целью производство одежды из полностью переработанных материалов, которая по качеству не уступает лучшим товарам на рынке. Компания демонстрирует, что для удовлетворения современных потребностей необязательно чрезмерно эксплуатировать природные ресурсы — существуют альтернативные пути.
Около половины бизнеса компании формируется за пределами Испании, основные рынки — Европа и США. Бренд расширяет свою деятельность как через онлайн-продажи, так и через магазины, расположенные в разных странах.
Одной из отличительных черт «ECOALF» является внимание к инновациям и исследованиям. Компания разработала более 300 новых видов тканей из материалов, таких как пластиковые бутылки, рыболовные сети, старые шины, кофейные остатки и текстильные отходы. Эти материалы затем превращаются в одежду, обувь и различные аксессуары.
Деятельность бренда не ограничивается бизнесом — она также привлекает внимание своим влиянием на окружающую среду. Только в рамках зимней коллекции 2019 года было переработано более 200 миллионов пластиковых бутылок, а также сэкономлено свыше 38 миллионов литров воды.
С началом проекта «Upcycling the Oceans» в 2015 году «ECOALF» вносит вклад в очистку океанов. В рамках проекта в процесс вовлечены тысячи рыбаков, расширена деятельность в десятках портов, из моря извлечено сотни тонн отходов. Собранные материалы перерабатываются и превращаются в продукцию высокого качества.
Девиз компании «There is no Planet B» — «Другой планеты нет» — уже стал глобальным призывом, который мотивирует тысячи людей поддерживать защиту окружающей среды.