"Azərbaycan Prezidentinin "Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi haqqında" Sərəncamına əsasən, istehlak qiymətləri indeksinin illik səviyyəsinə uyğun olaraq, sığortaolunanların fərdi şəxsi hesabının sığorta hissəsində 2026-cı il yanvarın 1-dək qeydə alınmış pensiya kapitalı məbləğlərinin indeksləşdirilməsini həyata keçirildi".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu deputat Vüqar Bayramov deyib. O bildirib ki, yalnız əmək pensiyalarında deyil, həmçinin pensiya kapitalında da artım həyata keçirilib:
"Sərəncama uyğun olaraq, pensiya kapitalları 2025-ci ildəki illik inflyasiya səviyyəsinə uyğun olaraq artırılılır. Dövlət Statistika Komitəsinin məlumatına görə, 2025-ci ildə illik inflyasiya səviyyəsi 5.6 faiz olub. Bu o deməkdir ki, vətəndaşlarımızın 1 yanvar 2026-cı il tarixinə olan pensiya kapitalları 5.6 faiz artırılıb. Belə ki, əgər vətəndaşın 40 min manat pensiya kapitalı varsa, onun yığımına 2 min 240 manat əlavə olunur. Nəticədə, həmin vətəndaşımızın pensiya kapitalı 42 min 240 manata çatır. Pensiya kapitalının indeksləşdirilməsi yığılan pulları inflyasiyadan qorumaq məqsədi daşıyır. Məqsəd həmin vəsaitlərə qiymət artımlarının təsirlərini minimuma endirməkdir".

«В соответствии с Указом Президента Азербайджана «Об индексации трудовых пенсий» была проведена индексация суммы пенсионного капитала, зарегистрированного на индивидуальных лицевых счетах застрахованных лиц в страховой части пенсии по состоянию на 1 января 2026 года, с учётом ежегодного уровня индекса потребительских цен».
Об этом сообщил депутат Вугар Байрамов, передаёт Valyuta.az. Он отметил, что повышение проведено не только в трудовых пенсиях, но и в пенсионном капитале:
«В соответствии с указом, пенсионные капиталы увеличиваются с учётом ежегодного уровня инфляции в 2025 году. Согласно данным Государственного комитета статистики, в 2025 году уровень инфляции составил 5,6 процента. Это означает, что пенсионные капиталы наших граждан на 1 января 2026 года увеличены на 5,6 процента. Так, если у гражданина есть пенсионный капитал в размере 40 тысяч манатов, к его накоплениям добавляется 2 тысячи 240 манатов. В итоге пенсионный капитал данного гражданина достигает 42 тысяч 240 манатов. Индексация пенсионного капитала направлена на защиту накопленных средств от инфляции. Цель — свести к минимуму влияние роста цен на данные средства».