Bayram günündə işləyən işçiyə ikiqat ödəniş əvəzinə istirahət vermək olar?
Bəzi iş yerlərində, xüsusilə xidmət və satış sahəsində çalışan işçilər bayram və istirahət günlərində də işləmək məcburiyyətində qalırlar. Bu zaman bəzi yerlərdə işçilərə əlavə ödəniş etmək əvəzinə, sonradan istirahət günü verilir. Hətta bəzi hallarda bu seçim kimi yox, məcburi qayda kimi tətbiq olunur. İşçilər isə əlavə işlədikləri günlərin qarşılığını pul şəklində almaq istədiklərini bildirirlər. Maraqlıdır, əlavə işə görə mütləq ödəniş edilməlidir, yoxsa məzuniyyətlə əvəz etmək mümkündür?
İnsan Resursları üzrə mütəxəssis Asim Həsənov Valyuta.az-a bildirir ki, Əmək Məcəlləsinə əsasən bəzi sahələrdə - fasiləsiz istehsalat, ticarət, ictimai iaşə, nəqliyyat və digər xidmət sahələrində işçilərin bayram günlərində işə cəlb olunmasına yol verilir, lakin bu, müəyyən qaydalar çərçivəsində həyata keçirilməlidir: "Qanunvericiliyə görə iş günü hesab edilməyən bayram günlərində görülən işə görə əməkhaqqı vaxtamuzd sistemdə gündəlik və ya saatlıq əməkhaqqının iki mislindən az olmayaraq, işəmuzd sistemdə isə ikiqat tariflə ödənilməlidir".
İşçi yaxşı işləsin deyə maaş istəyir, müdir maaş artırsın deyə yaxşı iş –  İlk addımı kim atmalıdır?
Ekspertin sözlərinə görə, işçinin istəyi olarsa, əlavə ödəniş əvəzinə ona başqa istirahət günü verilə bilər: "Burada əsas şərt işçinin razılığıdır. İşəgötürən bu seçimi məcburi şəkildə tətbiq edə bilməz. İş vaxtından artıq saatlarda görülən işlərə münasibətdə isə fərqli qayda tətbiq olunur. Bu halda əlavə işlənmiş saatlara görə mütləq pul ödənişi edilməlidir və bunu istirahət günü ilə əvəz etmək mümkün deyil".
A.Həsənov əlavə edir ki, 18 yaşına çatmamış şəxslərin bayram və istirahət günlərində işə cəlb edilməsi qadağandır: "Həmçinin hamilə qadınlar, 14 yaşınadək uşağı olan və ya əlilliyi olan uşağa baxan qadınlar yalnız öz yazılı razılığı ilə belə günlərdə işləyə bilərlər. Qanunvericiliyə görə, istirahət və bayram günlərində işə cəlb olunma yalnız müəyyən müstəsna hallarda mümkündür. Bunlara fövqəladə vəziyyətlərin aradan qaldırılması, kommunal xidmətlərin bərpası və digər zəruri hallar daxildir.

Оплата работы в праздничные дни: обязательна ли денежная компенсация или возможно предоставить отгулы?
14.04.2026 12:35
В некоторых сферах занятости, особенно в службе и сфере продаж, работники вынуждены работать в праздничные и выходные дни. В таких случаях в некоторых организациях вместо дополнительной оплаты работникам предоставляют отгулы. Более того, в некоторых случаях это применяется не как выбор, а как обязательное правило. Самі работники выражают желание получать денежную компенсацию за отработанные сверхурочные дни. Интересно, должна ли оплата за дополнительную работу быть обязательной, или возможно заменить её отпусками?
Эксперт по управлению персоналом Асым Гасанов рассказал Valyuta.az, что согласно трудовому законодательству в некоторых сферах — непрерывное производство, торговля, общественное питание, транспорт и другие сферы услуг — допускается привлечение работников к работе в праздничные дни, но это должно осуществляться в пределах регулируемых правил: «По закону за работу в праздничные дни, которые не считаются рабочими, должна быть заработная плата не менее, чем в двойном размере от дневной или часовой ставки при сдельной системе оплаты труда, а при повременной — по двойному тарифу».
Работник хочет получать зарплату за хорошую работу, начальник — увеличить зарплату за хорошую работу — кто должен сделать первый шаг?
По словам эксперта, если работник согласен, вместо денежной компенсации ему может быть предоставлен дополнительный выходной день: «Главное условие — согласие работника. Работодатель не может навязывать этот вариант. В отношении сверхурочных часов действует иное правило: за дополнительные часы работы обязательно должна быть выплачена денежная компенсация, и замена её на выходной невозможна».
А. Гасанов добавляет, что привлечение к работе в праздничные и выходные дни лиц, не достигших 18 лет, запрещено: «Также беременные женщины, женщины, имеющие детей до 14 лет или ухаживающие за детьми с инвалидностью, могут работать в такие дни только с их письменного согласия. Законодательство предусматривает, что привлечение к работе в выходные и праздничные дни допустимо лишь в исключительных случаях, таких как ликвидация чрезвычайных ситуаций, восстановление коммунальных услуг и других необходимых мероприятий».