Azərbaycanda ötən ilin dördüncü rübü üzrə ən çox şikayət olunan internet provayderlər açıqlanıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) tabeliyində İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyi (İKTA) hesabat dərc edib.
22 şirkət üzrə hazırlanan hesabata əsasən, şikayət indeksi ən yüksək olan provayderlər (ilk beşlik) “Flexnet” MMC (14,99), “Sline” MMC (14,12), “Eurosel” MMC (8,61), “Maxinet” MMC (4,32), “Metronet” MMC (3,95) olub. Hesabatda sözügedən beş şirkətin şikayət indeksinin pisləşdiyi qeyd edilib.
Ortalama cavablandırma müddətinin çox olmasına görə isə, ilk beşlikdə ardıcıl olaraq “Metronet” MMC (16 gün), “Flexnet” MMC (15 gün), Naxçıvan RİNN İYTTM (Naxinternet) (13 gün), “Megalink” MMC (13 gün), “Azfibernet” MMC (13 gün) qərarlaşıb.
Qeyd edək ki, şikayət indeksi müştəri məmnuniyyətini ölçmək üçün istifadə edilən bir göstəricidir. Bu, müştərilərin bir məhsul və ya xidmətdən hansı səviyyədə razı qaldıqlarını göstərir. Şikayət indeksinin yüksək olması müştəri məmnuniyyətinin az olduğunu, aşağı olması isə müştəri məmnuniyyətinin daha yüksək olduğunu bildirir.

В Азербайджане опубликован список интернет-провайдеров, на которые в четвертом квартале прошлого года поступило наибольшее количество жалоб.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующий отчет обнародовало Агентство информационно-коммуникационных технологий (İKTA), действующее при Министерстве цифрового развития и транспорта Азербайджана.
Согласно отчету, подготовленному по 22 компаниям, самый высокий индекс жалоб (первая пятерка) зафиксирован у следующих провайдеров: ООО «Flexnet» (14,99), ООО «Sline» (14,12), ООО «Eurosel» (8,61), ООО «Maxinet» (4,32) и ООО «Metronet» (3,95). В документе отмечается, что индекс жалоб у всех пяти указанных компаний ухудшился.
По показателю средней продолжительности ответа на обращения потребителей первая пятерка выглядит следующим образом: ООО «Metronet» — 16 дней, ООО «Flexnet» — 15 дней, Нахчыванский центр услуг ИКТ при РИНИ (Naxinternet) — 13 дней, ООО «Megalink» — 13 дней и ООО «Azfibernet» — 13 дней.
Отметим, что индекс жалоб является показателем, используемым для оценки уровня удовлетворенности клиентов. Он отражает степень удовлетворенности потребителей тем или иным продуктом или услугой. Высокий индекс жалоб свидетельствует о низком уровне удовлетворенности клиентов, тогда как низкий показатель указывает на более высокий уровень удовлетворенности.