Kart ödənişlərində komissiyalara limit qoyulacaq - Tarix açıqlandı
Ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeyncin (xidmət haqqı tariflərinin) yuxarı həddi təsdiqlənib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bununla bağlı Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov qərar imzalayıb.
Qeyd olunub ki, ölkə daxilində ödəniş kartları ilə aşağıdakı MCC kodlar (təsərrüfat subyektinin fəaliyyət sahəsinin təsnifləşdirilməsi üçün ekvayer tərəfindən təsərrüfat subyektinə təyin edilən kod) üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeyncin yuxarı həddi aşağıdakı kimidir:
"Drug Stores and Pharmacies" və "Grocery Stores and Supermarket" kateqoriyalarına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 1.25 faizi;
"Petrol" kateqoriyasına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 0.75 faizi;
"General" kateqoriyasına aid MCC kodlar üzrə aparılan ödənişlərdə ödəniş məbləğinin 1.5 faizi.
Nəzərdə tutulmayan digər MCC kodlar üzrə ölkə daxilində ödəniş kartları ilə aparılan ödənişlərdə ödəniş sistemlərinin iştirakçıları arasında tətbiq edilən interçeyncin yuxarı həddi müəyyən edilmir.
Qərar iyunun 1-dən qüvvəyə minəcək.
Qeyd edək ki, interçeync (interchange) nağdsız ödənişlər zamanı kartı buraxan bank (emitent) və ödənişi qəbul edən bank (ekvayer) arasında hesablaşmalar zamanı tətbiq olunan komissiya haqqıdır. Bu vəsait adətən satıcının banka ödədiyi xidmət haqqından (ekvayrinq) banklar tərəfindən bölünür və loyallıq proqramları (keşbek) üçün istifadə olunur.

В Азербайджане установят лимиты на комиссии по карточным платежам с 1 июня
Утверждён верхний предел интерчейнджа (тарифов сервисных комиссий), применяемых между участниками платёжных систем.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее решение подписал председатель Центрального банка Азербайджана Талех Кязымов.
Согласно документу, при оплате внутри страны банковскими картами по следующим MCC-кодам (коды, присваиваемые эквайером для классификации сферы деятельности хозяйствующего субъекта) максимальный размер интерчейнджа между участниками платёжных систем установлен на следующем уровне:
— по категориям «Drug Stores and Pharmacies» и «Grocery Stores and Supermarket» — 1,25% от суммы платежа;
— по категории «Petrol» — 0,75% от суммы платежа;
— по категории «General» — 1,5% от суммы платежа.
По другим MCC-кодам, не предусмотренным данным перечнем, верхний предел интерчейнджа для внутренних карточных платежей не устанавливается.
Решение вступит в силу с 1 июня.
Отметим, что интерчейндж (interchange) — это комиссия, взимаемая при безналичных расчётах между банком-эмитентом карты и банком-эквайером. Как правило, она распределяется между банками из комиссии, уплачиваемой торговой точкой за эквайринг, и используется, в том числе, для финансирования программ лояльности (кэшбэк).