Mehdiabad qəsəbəsindən "28 May" metro stansiyasına tramvayın tətbiqi ilə bağlı layihələndirmə işləri həyata keçirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Anar Rzayev "Bakı şəhərində və ətraf ərazilərdə nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Dövlət Proqramı"nın 2025-ci il üzrə icrasına həsr olunmuş dəyirmi masada bildirib.
Onun sözlərinə görə, tramvay xəttinin bərpası ilə əlaqədar işlər görülüb: "Artıq Mehdiabad qəsəbəsindən metronun "28 May" stansiyasına tramvayın tətbiqi ilə bağlı ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırma sənədi hazırdır, layihələndirmə üzrə işlər həyata keçirilir. Tramvay xəttinin keçəcəyini nəzərə alaraq, marşrut üzrə "Sea Breeze" daxilində yolun en kəsiyinin forması da razılaşdırılıb".

Из поселка Мехдиабад до станции метро «28 Мая» планируется прокладка трамвайной линии.
Как сообщает Valyuta.az, в настоящее время ведутся проектные работы, связанные с внедрением трамвайного сообщения от поселка Мехдиабад до станции метро «28 Мая». Об этом заявил председатель правления Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) Анар Рзаев в ходе круглого стола, посвященного реализации на 2025 год Государственная программа по совершенствованию транспортной инфраструктуры города Баку и прилегающих территорий на 2025–2030 годы.
По его словам, уже выполнен ряд работ по восстановлению трамвайной линии. В частности, подготовлено предварительное технико-экономическое обоснование проекта внедрения трамвая от поселка Мехдиабад до станции метро «28 Мая», и в настоящее время продолжаются проектные работы.
Анар Рзаев также отметил, что с учетом прохождения трамвайной линии была согласована форма поперечного профиля дороги на маршруте, в том числе на участке, проходящем через территорию Sea Breeze.