2025-ci il ərzində İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin xəttilə dövlət büdcəsinə 16 milyard 353,5 milyon manatdan artıq vergi daxil olub ki, bu da proqnozdan 853,5 milyon manat çoxdur. 2024-cü illə müqayisədə vergi daxilolmaları 545,5 milyon manat və ya 3,5 faiz artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, qeyri-neft-qaz sektorundan daxilolmalar 12 milyard 6 milyon manatdan çox olub və büdcəyə proqnozdan əlavə 336,1 milyon manat vəsait ödənilib. Əvvəlki ilə nisbətən bu sektordan vergi daxilolmaları 978,7 milyon manat və ya 8,9 faiz artıb.
Ödənilən vergilərin 73,4 faizi qeyri-neft-qaz sektorunun, 26,6 faizi isə neft-qaz sektorunun payına düşüb.
2025-ci il ərzində məcburi dövlət sosial sığorta haqları üzrə daxilolmalar 6 milyard 448,3 milyon manat olub. Bu mənbədən daxilolmalar 2024-cü illə müqayisədə 11,9 faiz və ya 684,9 milyon manatdan çox artıb. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar əvvəlki ilə nisbətən 12,2 faiz artaraq 4,3 milyard manata yaxın təşkil edib.
İşsizlikdən sığorta haqları üzrə daxilolmalar 2024-cü illə müqayisədə 10,0 faiz artıb və 228,9 milyon manata yaxın olub. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 10,5 faiz artaraq 173,3 milyon manatdan çox təşkil edib.
İcbari tibbi sığorta haqları üzrə daxilolmalar 2024-cü ilə nisbətən 10,5 faiz artıb və 1,1 milyard manatdan çox olub. Qeyri-büdcə təşkilatları üzrə daxilolmalar 10,0 faiz artaraq 793,4 milyon manatdan artıq təşkil edib.

В 2025 году Государственная налоговая служба при Министерстве экономики перечислила в государственный бюджет свыше 16 млрд 353,5 млн манатов налоговых поступлений, что на 853,5 млн манатов превышает прогноз. По сравнению с 2024 годом налоговые поступления увеличились на 545,5 млн манатов или на 3,5 процента.
По данным Valyuta.az, поступления из несырьевого сектора превысили 12 млрд 6 млн манатов, и в бюджет дополнительно внесено 336,1 млн манатов сверх прогноза. По сравнению с прошлым годом налоговые поступления из этого сектора выросли на 978,7 млн манатов или на 8,9 процента.
73,4 процента уплаченных налогов приходится на несырьевой сектор, а 26,6 процента — на нефтегазовый сектор.
В 2025 году поступления по обязательным государственным социальным страховым взносам составили 6 млрд 448,3 млн манатов. Этот показатель вырос на 11,9 процента, или на 684,9 млн манатов по сравнению с 2024 годом. Поступления по внебюджетным организациям увеличились на 12,2 процента, достигнув почти 4,3 млрд манатов.
Поступления по страховым взносам на случай безработицы по сравнению с 2024 годом выросли на 10,0 процента и составили около 228,9 млн манатов. По внебюджетным организациям они увеличились на 10,5 процента и превысили 173,3 млн манатов.
Поступления по обязательному медицинскому страхованию выросли на 10,5 процента по сравнению с 2024 годом и превысили 1,1 млрд манатов. По внебюджетным организациям увеличились на 10,0 процента, превысив 793,4 млн манатов.