Pensiyaların nə qədər artacağı açıqlandı
Yeni artımla orta aylıq pensiya və yaşa görə orta aylıq pensiya müvafiq olaraq 593 manata və 632 manata çatır.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bunu əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Rəşad Mustafayev media nümayəndələri üçün keçirilən brifinqdə deyib.
Onun sözlərinə görə, 2018-2025-ci illərdə orta aylıq pensiya 208 manatdan 543 manata, yaşa görə orta aylıq pensiya 234 manatdan 578 manata çatıb:
"Yeni artımla orta aylıq pensiya və yaşa görə orta aylıq pensiya müvafiq olaraq 593 manata və 632 manata çatır. Bu da 2018-ci ilə nisbətən orta aylıq pensiyada 2,8 dəfə, yaşa görə orta aylıq pensiyada 2,7 dəfə artıma nail olunması deməkdir".
R.Mustafayev əlavə edib ki, bu il üçün pensiyaların maliyyələşdirilməsi üzrə ayrılan vəsait 7 mlrd. 993 mln. manat nəzərdə tutulub ki, bu da 2018-ci ilə nisbətən həmin vəsaitdə 2,3 dəfə artımın olduğunu göstərir.
Nazir müavini yeni Sərəncamla sığortaolunanların fərdi hesablarında 2026-cı il yanvarın 1-dək qeydə alınmış pensiya kapitallarının da istehlak qiymətləri indeksinin ötən ilki səviyyəsinə uyğun olaraq 5,6 faiz artırıldığını diqqətə çatdırıb.
Qeyd edək ki, Prezident İlham Əliyevin yeni "Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi haqqında" Sərəncamı ilə 2025-ci il üzrə orta aylıq əməkhaqqının illik artım göstəricisinə uyğun olaraq bu il yanvarın 1-dən 9,3 faiz indeksləşdirilməklə artırılır.

В Азербайджане объявлены новые параметры повышения пенсий
После нового повышения средний размер ежемесячной пенсии и средняя ежемесячная пенсия по возрасту достигнут соответственно 593 и 632 манатов.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, об этом заявил заместитель министра труда и социальной защиты населения Рашад Мустафаев на брифинге для представителей СМИ.
По его словам, в 2018–2025 годах средний размер ежемесячной пенсии вырос с 208 до 543 манатов, а средняя пенсия по возрасту — с 234 до 578 манатов:
«С учетом нового повышения средний размер ежемесячной пенсии и средняя пенсия по возрасту достигнут соответственно 593 и 632 манатов. Это означает рост среднего размера пенсии в 2,8 раза, а пенсии по возрасту — в 2,7 раза по сравнению с 2018 годом», — отметил он.
Р. Мустафаев также добавил, что на финансирование пенсий в текущем году предусмотрено 7 млрд 993 млн манатов, что в 2,3 раза больше по сравнению с 2018 годом.
Замминистра подчеркнул, что новым распоряжением также увеличены на 5,6% пенсионные капиталы, зафиксированные на индивидуальных счетах застрахованных лиц по состоянию на 1 января 2026 года, с учетом уровня индекса потребительских цен за прошлый год.
Отметим, что в соответствии с новым распоряжением Ильхам Алиев «Об индексации трудовых пенсий» пенсии с 1 января текущего года увеличиваются на 9,3% в соответствии с годовым темпом роста среднемесячной заработной платы за 2025 год.