Tikinti şirkətləri ilə bağlı yeni QƏRAR
Azərbaycan Respublikası Ali Məhkəməsinin Mülki kollegiyası müqavilə öhdəliklərinin yerinə yetirilməməsi və icra mümkünsüzlüyü hallarında borclunun məsuliyyəti ilə bağlı vahid məhkəmə təcrübəsi müəyyən edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, iş materiallarına əsasən, tərəflər arasında bağlanmış müqaviləyə görə iddiaçı mülkiyyətində olan fərdi yaşayış evini sökülməsi üçün cavabdehə təhvil verməyi, cavabdeh isə həmin ərazidə tikiləcək çoxmərtəbəli yaşayış binasında 19,6 kv.m sahəsi olan təmirli mənzil təqdim etməyi və mənzil təhvil verilənədək kirayə xərclərini ödəməyi öhdəsinə götürüb.
Lakin sonradan iddiaçı cavabdehin müqavilə öhdəliklərini yerinə yetirmədiyini bildirərək, yeni tikilidə mənzillə təmin olunma, ödənilməmiş kirayə haqları, həmçinin maddi və mənəvi zərərin ödənilməsini tələb edib.
Birinci instansiya məhkəməsi iddianı qismən təmin etsə də, apellyasiya instansiyası məhkəməsi qərarı ləğv edərək iddianı rədd edib. Apellyasiya məhkəməsi bunu binada 19,6 kv.m sahəli mənzilin mövcud olmaması ilə əsaslandırıb və öhdəliyin icrasının mümkün olmadığını qeyd edib.
İşə baxan Ali Məhkəmə isə qeyd edib ki, öhdəliyin yerinə yetirilməsinin mümkün olmaması icranın imkansızlığı (mümkünsüzlüyü) ilə bağlı bir məsələdir. İcra imkansızlığı, öhdəliyin yerinə yetirilməsinin daimi və qəti şəkildə mümkün olmamasıdır. Başqa sözlə, öhdəliyi icra etmək obyektiv səbəblərdən və hər kəs üçün imkan xaricində olur.
Ali Məhkəmə izah edib ki, icra mümkünsüzlüyü başlanğıcdakı və sonrakı olmaqla iki növə ayrılır. Başlanğıcdakı icra mümkünsüzlüyü müqavilə bağlanana qədər mövcud olan və icranı obyektiv şəkildə mümkünsüz edən hallardır və bu halda öhdəlik ümumiyyətlə yaranmır və əqdin etibarsızlığına dəlalət edir. Sonrakı icra mümkünsüzlüyü isə müqavilə bağlandıqdan sonra meydana çıxır və iki formaya bölünür: təqsirli icra mümkünsüzlüyü və təqsirsiz icra mümkünsüzlüyü. Əgər öhdəliyin icrası borclunun davranışı və ya onun cavabdeh olduğu səbəblərdən mümkün olmazsa, borclu məsuliyyətdən azad edilmir, öhdəlik qüvvədə qalır və kreditor həm icranı tələb etmək, həm də dəymiş zərərin ödənilməsini istəmək hüququna malik olur.
Ali Məhkəmə xüsusilə vurğulayıb ki, borclu öhdəliyin sonradan mümkün olmayacağını bildiyi və ya bilməli olduğu halda belə məsuliyyətdən yayınması yolverilməzdir. Əgər icra borclunun iradəsindən kənar, qarşısıalınmaz və fövqəladə hallardan irəli gələrsə, bu zaman borclu məsuliyyətdən azad edilir və öhdəliyə xitam verilir. Mülki Məcəllənin 556.1-ci maddəsində nəzərdə tutulan xitam yalnız tərəflərin heç birinin cavabdeh olmadığı hallara şamil edilir.
Ali Məhkəmə belə nəticəyə gəlib ki, öhdəliyin icrasının mümkünsüz hesab edilməsi borclunun məsuliyyətdən azad olunması demək deyil və bu halın səbəbləri ayrıca araşdırılmalıdır.
Yekunda kassasiya instansiyası apellyasiya məhkəməsinin qətnaməsini ləğv edərək işi yenidən baxılması üçün geri qaytarıb.

Верховный Суд Азербайджана разъяснил ответственность должника при невозможности исполнения обязательств и отменил апелляционное решение
Гражданская коллегия Верховного Суда Азербайджанской Республики установила единообразную судебную практику относительно ответственности должника в случаях неисполнения договорных обязательств и невозможности их исполнения.
По информации Valyuta.az, согласно материалам дела, по заключенному между сторонами договору истец обязался передать ответчику индивидуальный жилой дом в своей собственности для сноса, а ответчик взял на себя обязательство предоставить в новом многоэтажном жилом доме отремонтированную квартиру площадью 19,6 кв.м и оплачивать расходы на аренду до передачи квартиры.
Однако позднее истец заявил, что ответчик не выполнил договорные обязательства, и потребовал предоставить квартиру в новостройке, компенсацию неоплаченной аренды, а также возмещение материального и морального ущерба.
Суд первой инстанции частично удовлетворил иск, тогда как апелляционный суд отменил это решение и отказал в иске. Апелляционный суд мотивировал отказ отсутствием квартиры площадью 19,6 кв.м в доме и признал невозможность исполнения обязательства.
Рассматривая дело, Верховный Суд отметил, что невозможность исполнения обязательства относится к вопросу невозможности исполнения (неосуществимости). Невозможность исполнения – это постоянная и окончательная невозможность исполнения обязательства. Иными словами, исполнение обязательства становится объективно невозможным и выходит за пределы возможностей для всех.
Верховный Суд пояснил, что невозможность исполнения бывает начальной и последующей. Начальная невозможность исполнения – обстоятельства, существующие до заключения договора, объективно делающие исполнение невозможным, в таком случае обязательство не возникает и договор является недействительным. Последующая невозможность исполнения возникает после заключения договора и подразделяется на виновную и невиновную. Если исполнение становится невозможным из-за поведения должника или по его вине, должник не освобождается от ответственности, обязательство сохраняется, и кредитор имеет право требовать исполнения и возмещения причиненного ущерба.
Верховный Суд особо подчеркнул, что недопустимо уклонение должника от ответственности, если он знал или должен был знать о последующей невозможности исполнения. Если невозможность исполнения вызвана обстоятельствами, не зависящими от воли должника, непреодолимой силой или чрезвычайными обстоятельствами, должник освобождается от ответственности, и обязательство прекращается. Расторжение договора, предусмотренное статьей 556.1 Гражданского кодекса, относится только к случаям, когда ни одна из сторон не несет ответственности.
Верховный Суд пришел к выводу, что признание невозможности исполнения обязательства не означает освобождение должника от ответственности, и причины такого состояния должны быть исследованы отдельно.
В итоге кассационная инстанция отменила постановление апелляционного суда и направила дело на новое рассмотрение.