“Unibank”ın milyonlarla manatlıq faiz gəlirinin əsas mənbələri
“Unibank” 2026-cı ilin birinci rübündə faiz gəlirlərini artırıb. Bankın maliyyə hesabatına əsasən, faiz gəlirləri illik müqayisədə 58 milyon 26 min manatdan 69 milyon 578 min manata yüksələrək 19,9% artıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, hesabat dövründə faiz gəlirlərinin əsas hissəsi müştərilərə verilmiş kreditlərdən formalaşıb.
Bu istiqamətdən əldə olunan gəlir 65 milyon 334 min manat təşkil edib. Bu isə ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 9 milyon 719 min manat və ya 17,5% çoxdur. 2025-ci ilin birinci rübündə həmin göstərici 55 milyon 615 min manat olub.
Banklar və digər maliyyə institutlarına verilən kreditlər üzrə faiz gəlirləri illik müqayisədə 123 min manatdan 268 min manata yüksəlib.
“Unibank”ın banklar və digər maliyyə institutlarındakı depozitlər üzrə faiz gəlirləri də əhəmiyyətli artım göstərib. Bu gəlirlər 287 min manatdan 1 milyon 364 min manata çataraq təxminən 4,8 dəfə yüksəlib.
Ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirləri isə 1 milyon 15 min manatdan 1 milyon 269 min manata yüksəlib ki, bu da illik müqayisədə 25,1% artım deməkdir.

Процентные доходы Unibank выросли почти на 20% - Rəqəmlər
Unibank в первом квартале 2026 года увеличил процентные доходы. Согласно финансовой отчетности банка, процентные доходы выросли на 19,9% — с 58 млн 26 тыс. манатов до 69 млн 578 тыс. манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Как сообщает Valyuta.az, в отчетный период основная часть процентных доходов была сформирована за счет кредитов, выданных клиентам.
Доходы по этому направлению составили 65 млн 334 тыс. манатов. Это на 9 млн 719 тыс. манатов, или 17,5%, больше, чем за аналогичный период прошлого года. В первом квартале 2025 года данный показатель составлял 55 млн 615 тыс. манатов.
Процентные доходы по кредитам, выданным банкам и другим финансовым институтам, выросли в годовом сравнении со 123 тыс. манатов до 268 тыс. манатов.
Значительный рост также показали процентные доходы Unibank по депозитам в банках и других финансовых институтах. Эти доходы увеличились примерно в 4,8 раза — с 287 тыс. манатов до 1 млн 364 тыс. манатов.
Процентные доходы по торговым и инвестиционным ценным бумагам выросли с 1 млн 15 тыс. манатов до 1 млн 269 тыс. манатов, что означает рост на 25,1% в годовом сравнении.