Azərbaycan və Gürcüstan Bakı-Tiflis-Bakı marşrutu üzrə sərnişin qatarlarının bərpası barədə razılığa gəlib.
Valyuta.Az xəbər verir ki, bu barədə İqtisadiyyat Nazirliyi məlumat yayıb.
Razılaşmaya əsasən, mayın 26-dan Bakı-Tiflis-Bakı istiqamətində gündəlik sərnişin qatarları yenidən fəaliyyətə başlayacaq.
Müvafiq sənədlər mayın 18-də Bakıda Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Gürcüstanın Baş naziri İrakli Kobaxidzenin iştirakı ilə imzalanıb.
Sənədlər enerji, nəqliyyat və iqtisadi əməkdaşlıq sahələrini əhatə edir. Onların arasında Gürcüstana təbii qaz və elektrik enerjisinin tədarükü, Azərbaycan qazının beynəlxalq bazarlara daşınması, həmçinin Gürcüstan üzərindən Türkiyəyə elektrik enerjisinin tranziti ilə bağlı razılaşmalar var.
Bundan başqa, Bakı-Tiflis-Qars dəmir yolu layihəsi üzrə modernləşdirmə işlərinin başa çatdığı da təsdiqlənib. Dəmir yolu infrastrukturunun idarə olunması "BTKI Dəmir Yolları” MMC Birgə Müəssisəsinə həvalə olunub.
Tərəflər bildiriblər ki, imzalanan sənədlər Azərbaycan və Gürcüstan arasında əməkdaşlığın genişlənməsinə, eləcə də regionda nəqliyyat bağlantılarının güclənməsinə xidmət edəcək.

Азербайджан и Грузия достигли соглашения о возобновлении движения пассажирских поездов по маршруту Баку—Тбилиси—Баку.
Как сообщает Valyuta.az, об этом распространило информацию Министерство экономики.
Согласно договоренности, с 26 мая ежедневные пассажирские поезда по направлению Баку—Тбилиси—Баку вновь начнут курсировать.
Соответствующие документы были подписаны 18 мая в Баку при участии президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Грузии Ираклия Кобахидзе.
Документы охватывают сферы энергетики, транспорта и экономического сотрудничества. Среди них — договоренности о поставках природного газа и электроэнергии в Грузию, транспортировке азербайджанского газа на международные рынки, а также транзите электроэнергии в Турцию через территорию Грузии.
Кроме того, подтверждено завершение работ по модернизации в рамках проекта железной дороги Баку—Тбилиси—Карс. Управление железнодорожной инфраструктурой поручено совместному предприятию ООО «BTKI Dəmir Yolları».
Стороны заявили, что подписанные документы будут способствовать расширению сотрудничества между Азербайджаном и Грузией, а также укреплению транспортных связей в регионе.