Xankəndi-Şuşa kanat yolunun gələn il istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.
Bunu Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov Bakıda WUF13 çərçivəsində “Münaqişədən sonrakı şəhərsalma: məhv edilmiş kimliyin bərpası və inteqrasiya olunmuş gələcəyin yenidən qurulması” mövzusunda keçirilən tədbirdə deyib.
Qeyd edək ki, WUF13 mayın 17-dən 22-dək BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) və Azərbaycan hökumətinin əməkdaşlığı çərçivəsində Bakıda keçirilir.
Tədbirin proqramı mənzil təminatı məsələsi kimi dünyanın ən aktual problemlərindən birinin müzakirəsi üçün müxtəlif maraqlı tərəfləri və həmfikir qrupların nümayəndələrini bir araya gətirir.
“Hamı üçün mənzil: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məntəqələri” mövzusuna həsr olunmuş WUF13 tədbiri dünyanın müxtəlif ölkələrinin milli hökumətlərini, eləcə də icmaları, mütəxəssisləri və tərəfdaşları fikir mübadiləsi aparmaq, siyasi yanaşmalar formalaşdırmaq və dayanıqlı şəhər inkişafı sahəsində həll yollarının tapılması istiqamətində fəaliyyəti sürətləndirmək üçün bir araya gətirir.
Proqram praktiki və həll yönümlü platformalar, həmçinin interaktiv görüş formatları vasitəsilə yüksək səviyyəli müzakirələrin aparılması üçün imkan yaradır və qlobal siyasətin yerli təcrübəyə əsaslanmasını təmin edir.

Канатную дорогу Ханкенди—Шуша планируется ввести в эксплуатацию в следующем году.
Об этом специальный представитель президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов заявил в Баку на мероприятии, проходящем в рамках WUF13 и посвященном теме «Постконфликтное градостроительство: восстановление уничтоженной идентичности и реконструкция интегрированного будущего».
Отметим, что WUF13 проходит в Баку с 17 по 22 мая в сотрудничестве Программы ООН по населенным пунктам (UN-Habitat) и правительства Азербайджана.
Программа мероприятия объединяет различные заинтересованные стороны и представителей групп единомышленников для обсуждения одной из наиболее актуальных мировых проблем — жилищного обеспечения.
WUF13, посвященный теме «Жилье для всех: безопасные и устойчивые города и населенные пункты», объединяет национальные правительства разных стран мира, а также сообщества, специалистов и партнеров для обмена мнениями, формирования политических подходов и ускорения действий по поиску решений в сфере устойчивого городского развития.
Программа создает возможности для проведения дискуссий высокого уровня посредством практических и ориентированных на решения платформ, а также интерактивных форматов встреч, обеспечивая опору глобальной политики на местный опыт.