Bir vətəndaş yay mövsümü üçün Türkiyəyə turpaket aldığını bildirib. Onun sözlərinə görə, paket uzun müddətdir əməkdaşlıq etdikləri "Summer Tour" şirkəti vasitəsilə 2 ay əvvəl razılaşdırılmış qiymətlə əldə olunub. Lakin vətəndaş qeyd edib ki, sonradan onlara yeni qaydanın tətbiq edildiyi bildirilib və aviabiletlərin bahalaşması əsas gətirilərək artıq alınmış turpaket üçün əlavə ödəniş tələb olunub. İddiaya görə, aviaşirkət tərəfindən yanacaq qiymətlərinin artırılması əlavə ödənişə səbəb kimi göstərilib. Hər nəfər üçün 65 ABŞ dolları olmaqla, 4 nəfərlik ailədən əlavə 260 ABŞ dolları istənildiyi vurğulanıb.
Vətəndaşın şikayətində bəhs edilən “Summer Tour” şirkəti mövzu ilə bağlı rəsmi saytında paylaşım edib. Paylaşımda qeyd olunub ki, dünya üzrə mövcud iqtisadi vəziyyət, eləcə də yanacaq qiymətlərində baş verən ciddi artım və çatışmazlıq səbəbindən “Azərbaycan Hava Yolları” QSC və digər aviaşirkətlər tərəfindən aviabiletlərin qiymətlərinə dəyişiklik edilib. Bununla əlaqədar olaraq 26.04.2026-cı il tarixinədək (həmin tarix daxil olmaqla) həyata keçirilmiş və uçuş tarixi 01.05.2026-cı ildən sonrakı dövrə təsadüf edən bütün rezervasiyalar üzrə hər sərnişin üçün 65 (altmış beş) ABŞ dolları məbləğində yanacaq əlavəsi tətbiq ediləcək. 27.04.2026-cı il tarixindən (həmin tarix daxil olmaqla) sonra həyata keçirilmiş və uçuş tarixi 01.05.2026-cı ildən etibarən olan rezervasiyalar üzrə isə qeyd olunan yanacaq əlavəsi artıq aviabilet qiymətlərinə daxil edilib.
Bildirilib ki, “Summer Tour Azərbaycan” MMC ilə bağlanmış agentlik müqaviləsinin 1 və 2 saylı əlavələri ilə təsdiq edilmiş, agent və turist arasında imzalanmalı müqavilə formasının 2.3.5-ci bəndinə əsasən, şəraitdə obyektiv dəyişikliklər baş verdikdə agentin turizm xidmətlərinin əvvəlcədən razılaşdırılmış dəyərini artırmaq hüququ var. Həmin müqavilənin 5.3.3-cü bəndinə əsasən isə nəqliyyat xərclərinin artması ilə əlaqədar səyahət qiyməti yüksəldikdə agent turist qarşısında məsuliyyət daşımır.
Eyni zamanda, agentlik müqaviləsinin 3.3-cü bəndinə görə, turoperatordan asılı olmayan səbəblərdən turun dəyəri artdıqda, agent turoperator tərəfindən təqdim olunan əlavə hesab əsasında ödənişi tamamlayır və ya müqavilədə nəzərdə tutulan ləğvetmə qaydaları və cərimə şərtlərini nəzərə alaraq turdan imtina barədə qərar verir. Bununla yanaşı, əlavə ödənişlə razılaşmayan sərnişinlərin cəriməsiz ləğv və tam geri ödəniş tələb etmək hüququ olduğu qeyd olunub.
Valyuta.az mövzu ilə bağlı turizm eksperti Ceyhun Aşurovun fikirlərini də öyrənib. Eskpert bildirib ki, “Summer Tour” şirkətinin bu cür yanaşması turizm şirkətlərində də haqlı narazılığa səbəb olub:
"Çünki erkən rezervasiya zamanı əvvəlcədən ödənilmiş məbləğlər üzərinə sonradan əlavə ödəniş tələb edilməsi biznes etikası baxımından doğru hesab olunmur. Ola bilər ki, tərəflər arasındakı müqavilələrdə müəyyən məqamlar nəzərə alınıb, lakin adətən, yeni qaydalar tətbiq edildikdə onlar yalnız həmin vaxtdan sonrakı satışlara şamil olunur. Bu baxımdan turizm şirkətlərinin belə satışlardan əldə etdiyi komissiya böyük olmur. Onlar əsasən xidmət göstərir, məsuliyyət daşıyır və artıq satılmış paketlər üzrə müştərilərdən əlavə ödəniş tələb etmələri həm çətin, həm də anlaşılmaz vəziyyət yaradır. Bu isə müştəri münasibətlərinə və inama mənfi təsir göstərə bilər. Məsələyə aydınlıq gətiriləcəyi gözlənilir. Məlum olduğu qədərilə, turizm şirkətləri bu məsələ ilə bağlı aidiyyəti turizm assosiasiyalarına müraciət ediblər və ortaq qərarın qəbul olunacağına ümid edilir. Ümumiyyətlə, bu cür qaydalar əvvəlki müqavilələrə şamil edilmir, yalnız yeni satışlara aid olunur. Əks halda, əlavə ödənişin kim tərəfindən qarşılanacağı sualı yaranır və bu da əlavə problemlərə səbəb olur".
C.Aşurovun sözlərinə görə, adı çəkilən tur operator xüsusilə Türkiyə istiqaməti üzrə tur paketlərinin satışında bazarın böyük hissəsinə malikdir və faktiki olaraq monopol mövqedə çıxış edir.
"Bu isə digər şirkətləri risk altına salır və onları müştərilər qarşısında etibarsız tərəfdaş kimi göstərir. Bu səbəbdən hesab olunur ki, hər hansı tur operatorun bazarda monopol mövqedə olması düzgün deyil. Ən azı bu istiqamətdə fəaliyyət göstərən bir neçə alternativ şirkət olmalıdır. Hazırda yeni bir turizm şirkəti bu sahəyə daxil olmaq istədikdə, otel, nəqliyyat və aviabiletlərin qiymətləri onun üçün daha baha başa gəlir. Daha məqsədəuyğun olardı ki, hava nəqliyyatı şirkətləri bu cür müqavilələri alternativliyi təmin etmək üçün ən azı üç şirkətlə bağlasın və həmin şirkətlərə bərabər imkanlar yaradılsın".

Один из граждан сообщил, что приобрёл турпакет в Турцию на летний сезон. По его словам, пакет был куплен два месяца назад по заранее согласованной цене через компанию Summer Tour, с которой они сотрудничают уже длительное время.
Однако позже клиенту сообщили о введении нового правила и потребовали дополнительную оплату за уже приобретённый турпакет, сославшись на подорожание авиабилетов. По утверждению заявителя, причиной доплаты стало повышение цен на топливо со стороны авиакомпании.
Подчёркивается, что с семьи из четырёх человек потребовали дополнительно 260 долларов США — по 65 долларов с каждого пассажира.
Компания Summer Tour, упомянутая в жалобе гражданина, разместила официальное заявление по этому вопросу на своём сайте.
В сообщении отмечается, что из-за текущей мировой экономической ситуации, а также серьёзного роста и дефицита цен на топливо Азербайджанские авиалинии (AZAL) и другие авиакомпании внесли изменения в стоимость авиабилетов.
В связи с этим по всем бронированиям, оформленным до 26.04.2026 года включительно, если дата вылета приходится на период после 01.05.2026 года, будет применяться топливный сбор в размере 65 долларов США на каждого пассажира.
Для бронирований, оформленных с 27.04.2026 года включительно, при вылете начиная с 01.05.2026 года данный топливный сбор уже включён в стоимость авиабилета.
Также сообщается, что согласно пункту 2.3.5 формы договора, утверждённой приложениями №1 и №2 к агентскому соглашению с ООО «Summer Tour Azərbaycan», при объективных изменениях условий агент имеет право увеличить ранее согласованную стоимость туристических услуг.
Согласно пункту 5.3.3 того же договора, агент не несёт ответственности перед туристом в случае увеличения стоимости поездки из-за роста транспортных расходов.
Кроме того, пункт 3.3 агентского соглашения предусматривает, что при увеличении стоимости тура по причинам, не зависящим от туроператора, агент завершает оплату на основании дополнительного счёта, выставленного туроператором, либо принимает решение об отказе от тура с учётом условий аннулирования и штрафных санкций, предусмотренных договором.
При этом отмечается, что пассажиры, не согласные с дополнительной оплатой, имеют право потребовать аннулирование без штрафов и полный возврат средств.
Valyuta.az также узнал мнение эксперта по туризму Джейхун Ашуров.
По словам эксперта, такой подход компании Summer Tour вызвал обоснованное недовольство и среди туристических компаний.
«Поскольку при раннем бронировании требование дополнительной оплаты уже после внесения средств с точки зрения деловой этики не считается правильным. Возможно, в договорах между сторонами предусмотрены определённые положения, однако обычно новые правила распространяются только на продажи, совершённые после их введения.
В этом плане комиссии туристических компаний с таких продаж не бывают большими. Они в основном оказывают услуги, несут ответственность, и требование дополнительной оплаты от клиентов по уже проданным пакетам создаёт сложную и непонятную ситуацию. Это может негативно повлиять на отношения с клиентами и уровень доверия.
Ожидается, что в вопрос будет внесена ясность. Насколько известно, туристические компании уже обратились в профильные туристические ассоциации и надеются на принятие общего решения.
В целом подобные правила не применяются к ранее заключённым договорам, а касаются только новых продаж. В противном случае возникает вопрос, кто должен покрывать дополнительную оплату, что создаёт новые проблемы», — отметил эксперт.
По словам Дж. Ашурова, упомянутый туроператор занимает значительную часть рынка продаж турпакетов, особенно по направлению Турции, и фактически выступает в монопольной позиции.
«Это ставит другие компании в зону риска и делает их в глазах клиентов ненадёжными партнёрами. Поэтому считается, что наличие монопольного положения у одного туроператора на рынке — неправильная практика.
Как минимум, в этом направлении должны работать несколько альтернативных компаний. Сейчас, если новая туристическая компания хочет выйти на этот рынок, цены на отели, транспорт и авиабилеты для неё оказываются значительно выше.
Было бы целесообразнее, если бы авиакомпании заключали такие договоры минимум с тремя компаниями, обеспечивая альтернативность и равные возможности для всех участников рынка», — подчеркнул он.
Отметим, что официального заявления со стороны авиакомпаний по поводу повышения цен пока не поступало.