“AccessBank” 69,5 milyonluq faiz gəlirini nələrdən əldə edib?
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın faiz gəlirləri illik müqayisədə 10 milyon 473 min manat və ya 17,8% artıb.
2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 58 milyon 983 min manat səviyyəsində olub.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirlərinin əsas hissəsi müştərilərə verilmiş kreditlər hesabına formalaşıb. Bu istiqamətdən daxilolmalar 2026-cı ilin ilk rübündə 65 milyon 874 min manat təşkil edib. 2025-ci ilin müvafiq dövründəki 56 milyon 347 min manat ilə müqayisədə 9 milyon 527 min manat və ya 16,9% artım olub.
Banklar və digər maliyyə institutlarına verilən kreditlər üzrə faiz gəlirləri 2026-cı ilin I rübündə 1 milyon 349 min manata çatıb. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 1 milyon 225 min manat olub. Bu isə illik müqayisədə 124 min manat və ya 10,1% çoxdur.
Banklar və digər maliyyə institutlarındakı depozitlərdən əldə olunan faiz gəlirləri isə 2026-cı ilin ilk rübündə 1 milyon 453 min manat olub. 2025-ci ilin eyni dövründə bank bu istiqamətdən 332 min manat gəlir əldə etmişdi.
Eyni zamanda, ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirləri azalıb. Bu sahədən əldə olunan gəlir 2026-cı ilin I rübündə 780 min manat təşkil edib. Halbuki, 2025-ci ilin müvafiq dövründə göstərici 1 milyon 79 min manat idi. Bu da illik müqayisədə 299 min manat və ya 27,7% azalma deməkdir.

Из каких источников AccessBank получил 69,5 млн манатов процентных доходов
Как сообщает Valyuta.az, процентные доходы банка в годовом сравнении увеличились на 10 млн 473 тыс. манатов, или на 17,8%.
За аналогичный период 2025 года этот показатель составлял 58 млн 983 тыс. манатов.
В отчетном периоде основная часть процентных доходов банка была сформирована за счет кредитов, выданных клиентам. Поступления по этому направлению в первом квартале 2026 года составили 65 млн 874 тыс. манатов. По сравнению с 56 млн 347 тыс. манатов за аналогичный период 2025 года рост составил 9 млн 527 тыс. манатов, или 16,9%.
Процентные доходы по кредитам, выданным банкам и другим финансовым институтам, в первом квартале 2026 года достигли 1 млн 349 тыс. манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 1 млн 225 тыс. манатов. Это на 124 тыс. манатов, или 10,1%, больше в годовом сравнении.
Процентные доходы от депозитов, размещенных в банках и других финансовых институтах, в первом квартале 2026 года составили 1 млн 453 тыс. манатов. За аналогичный период 2025 года банк получил по этому направлению доход в размере 332 тыс. манатов.
В то же время процентные доходы по торговым и инвестиционным ценным бумагам сократились. Доход от этого направления в первом квартале 2026 года составил 780 тыс. манатов. Тогда как за соответствующий период 2025 года показатель был на уровне 1 млн 79 тыс. манатов. Это означает снижение на 299 тыс. манатов, или 27,7%, в годовом сравнении.