"Yelo Bank" pulu nələrdən qazanıb?
“Yelo Bank” 2026-cı ilin birinci rübündə faiz gəlirlərini artıraraq əsas qazancını yenə də kredit portfelindən əldə edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın maliyyə hesabatı göstərir ki, gəlirlərin böyük hissəsi müştərilərə verilmiş kreditlər hesabına formalaşıb.
Bankın ümumi faiz gəlirləri 2026-cı ilin ilk üç ayında 50 milyon 649 min manat təşkil edib. Bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 24,2 faiz və ya təxminən 9,9 milyon manat çoxdur. 2025-ci ilin birinci rübündə faiz gəlirləri 40 milyon 789 min manat olmuşdu.
“Yelo Bank”ın ən böyük gəlir mənbəyi müştərilərə verilmiş kreditlər olub. Bank bu istiqamətdən 46 milyon 857 min manat faiz gəliri əldə edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, ötən ilin eyni dövründə kreditlər üzrə gəlir 38 milyon 236 min manat idi.
Banklar və digər maliyyə institutlarına verilmiş kreditlərdən əldə olunan faiz gəlirləri də yüksəlib. Bu göstərici 231 min manatdan 399,7 min manata çatıb.
Bankın digər gəlir istiqamətlərindən biri isə maliyyə institutlarında yerləşdirilmiş depozitlər olub. Hesabat dövründə bu sahədən əldə olunan faiz gəlirləri 3 milyon 71 min manat təşkil edib. Ötən ilin ilk rübündə isə bu rəqəm 2 milyon 194 min manat olmuşdu.
Ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirləri də 53,3 min manatdan 320,6 min manata yüksəlib.
Bununla yanaşı, digər faiz gəlirləri azalıb. Əgər 2025-ci ilin birinci rübündə bu maddə üzrə gəlir 74,7 min manat idisə, 2026-cı ilin eyni dövründə göstərici 230 manata düşüb.

Yelo Bank увеличил процентные доходы в первом квартале 2026 года
В первом квартале 2026 года Yelo Bank увеличил процентные доходы, вновь получив основную прибыль за счет кредитного портфеля.
Как сообщает Valyuta.az, финансовая отчетность банка показывает, что большая часть доходов сформирована за счет кредитов, выданных клиентам.
Общие процентные доходы банка за первые три месяца 2026 года составили 50 млн 649 тыс. манатов. Это на 24,2%, или примерно на 9,9 млн манатов, больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В первом квартале 2025 года процентные доходы составляли 40 млн 789 тыс. манатов.
Крупнейшим источником доходов Yelo Bank стали кредиты, выданные клиентам. По этому направлению банк получил 46 млн 857 тыс. манатов процентного дохода. Для сравнения: за аналогичный период прошлого года доход по кредитам составлял 38 млн 236 тыс. манатов.
Выросли и процентные доходы от кредитов, предоставленных банкам и другим финансовым институтам. Этот показатель увеличился с 231 тыс. до 399,7 тыс. манатов.
Еще одним направлением доходов банка стали депозиты, размещенные в финансовых институтах. За отчетный период процентные доходы по этому направлению составили 3 млн 71 тыс. манатов. В первом квартале прошлого года этот показатель составлял 2 млн 194 тыс. манатов.
Процентные доходы по торговым и инвестиционным ценным бумагам также выросли — с 53,3 тыс. до 320,6 тыс. манатов.
Вместе с тем прочие процентные доходы сократились. Если в первом квартале 2025 года доход по этой статье составлял 74,7 тыс. манатов, то за аналогичный период 2026 года показатель снизился до 230 манатов.